Odezwa do ,,LUDZKICH SERC’’

Yvette P'M » Odezwa do ,,LUDZKICH SERC’’

Odezwa do ,,LUDZKICH SERC’’

Wspieramy i pomagamy w rehabilitacji, leczeniu i pomocy dla Centrum Rehabilitacji Psycho - Fizycznej ,,Koniczynka’’ w Radomsku

W Radomsku powstaje nowe Centrum dla dzieci niepełnosprawnych. Będzie to jedyne miejsce gdzie rodzic znajdzie kompleksową pomoc dla swojego dziecka, nieuleczalnie chorego.

W całym powiecie radomszczańskim nie było do tej pory żadnych lekarzy specjalistów (np. neurolog, psychiatra, ortopeda, diabetolog dziecięcy etc…)

W chwili obecnej w jednym ośrodku rodzic znajdzie lekarza specjalistę, rehabilitację, pomoc pedagoga – logopedy, pedagoga – specjalnego oraz opiekę na świetlicy.  

Jedna z matek chorej Ady wyszła z inicjatywą założenia, 

Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Osób Niepełnosprawnych ,,Koniczynka''  

97 500 Radomsko

ul. Jagiellońska 36

Nr. konta: GBWCPLPP ES Bank Bank Spółdzielczy 67898000092027003385360001

 

Pani Ilona Chybała, matka 6 –cio letniej Ady chorej na zespól: WESTA - porażenie mózgowe etc… jest współzałożycielką i prezeską powstałego Stowarzyszenia i Centrum.

 

Y.P. - Przeżyłaś traumy, opowiedz to, co serce podpowiada umartwionej matce, oraz współzałożycielkom doświadczonym życiowo matkom.

 

I.Ch. - Jestem matką sześcioletniej Ady, chorej na zespół Westa ( padaczka lekooporna) i porażenie mózgowe. Gdy Ada miała 1, 5 roku zginął w wypadku jej ojciec, po długim okresie ucieczki przed ludźmi zrozumiałam, jeżeli nie zacznę czegoś robić to oszaleję. I tak powstał pomysł stowarzyszenia, właściwie powód był jeszcze jeden. W Radomsku sytuacja chorych dzieci jest bardzo trudna, oprócz pediatry nie ma specjalistów dziecięcych, rehabilitację prowadza tylko szpital powiatowy nie zaspakajając nawet cząstki potrzeb itp. Tak się zaczęło, 

Y.P. – Jak socjalnie doszło do założenia tak dużej placówki?

I.Ch. – Najpierw znalazło się 15 członków założycieli i zarejestrowaliśmy, organizację, potem dzięki pomocy przyjaciół spotykaliśmy się w galerii przy Muzeum Regionalnym i szukaliśmy pomieszczenia do dalszej działalności. Dwa lata pukaliśmy do różnych drzwi, miasta, powiatu, prywatnych przedsiębiorców, spółdzielni itd. W tym czasie stowarzyszenie przez cały czas prowadziło grupy wsparcia, organizowało wycieczki dla dzieci, mikołajki, dni dziecka, pikniki, hipoterapie itp. W styczniu tego roku nasza determinacja zatriumfowała, dzięki pomocy powiatu radomszczańskiego otrzymaliśmy lokal na siedzibę o powierzchni 360 m, ale do generalnego remontu. Zaczęły sie problemy z planami budowlanymi, pozwoleniami itd. I znów rodzice chorych dzieci wykazali się dużym zaangażowaniem. Dziś mamy skończone projekty budowlane, wybudowaliśmy dzięki pomocy sponsorów piękny podjazd i nowe wejście, zaczynamy główny remont wewnątrz, na który, firma JYSK przekazała nam 70 tyś zł. To jeszcze za mało, aby ,,zrealizować marzenia’’ ale bardzo dobry początek. Jako rodzice bylibyśmy wdzięczni za każdą okazałą pomoc. W Centrum brakuje zabawek, mebelków, ubrań, przedmiotów dydaktycznych oraz sprzętu rehabilitacyjnego.

Stowarzyszenie Virtualia ART. Objęło szczególną opieką Centrum Rehabilitacji Psycho - Fizycznej ,,Koniczynka’’ w Radomsku. Zaczęliśmy z rożnymi grupami, organizacjami, osobami ,,wielkiego serca'' zbiórkę niezbędnych rzeczy. Dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli do naszej akcji i zachęcamy innych do czynnej pomocy w zbiórce wszelkiego rodzaju potrzebnych przedmiotów.  

Przy uczestnictwie zarządu rozmawiała Yvette P’M.