Tomasz Drozdek

 

Czy granie na butli gazowej w środku Nikiszowca jest bezpieczne?

Co łączy starą gazowa butlę i chińską cytrę guzheng?
Pasja do muzyki i mieszkający na Nikiszowcu człowiek, który
w nietuzinkowy sposób potrafi te dwa przedmioty wykorzystać w swoim solowym projekcie muzycznem T.ETNO, w którym brzmienia kilkudziesięciu instrumentów z różnych stron świata spotykają się z elektronika i techniką loopingu.
fot. Bartłomiej Chłąd

Tomasz Drozdek, bo o nim mowa, to muzyk, który od 1,5 roku jest w poszerzonym składzie teatru MUMIO. Oprócz tego jest perkusistą zespołu Makabunda (nowy projekt Brody, lidera zespołu Habakuk, grający szlagiery przedwojenne)
oraz członkiem jeszcze kilku innych zespołów.

To uniwersalny instrumentalista poruszający się swobodnie
w estetyce nie tylko etno i folk, ale też w muzyce rockowej
i jego pochodnych; całkiem sprawnie radzi sobie też
ze skomplikowanymi formami muzycznymi granymi na perkusji
w zespole math-metalowym.


   fot. Tomasz Drozdek
fot. Tomasz Drozdek 

Ale wróćmy do jego solowego przedsięwzięcia T.ETNO. Jego genezą jest pasja Drozdka do wynajdywania najdziwniejszych brzmień. Od kilku lat poszukuje ich, kolekcjonując instrumenty
z różnych stron świata lub konstruując własne wynalazki muzyczne. W jego kolekcji znajdują się różnego rodzaju instrumenty strunowe, dęte, szarpane, smyczkowe, historyczne, perkusyjne, archaiczne (np. lira koroba, guzheng
– czyli cytra chińska, drumle, piszczałki, fujarki, psałterium, rubab afgański, itd.), a także całkiem dziwaczne, jak
na przykład instrument melodyczny zrobiony ze starych butli gazowych, czy pompowany bębenek wykonany ze starego czajnika. Nie, tego nie da się do końca opisać, trzeba to zobaczyć i usłyszeć. Warto dodać, że jego kolekcja muzyczna w tej chwili liczy sobie grubo ponad 100 sztuk muzycznego inwentarzu.

I co taki jeden człowiek sam może zrobić z tyloma instrumentami. Bardzo wiele, tym bardziej gdy do dyspozycji ma cyfrowy mikser i looper, pozwalający nagrywać i odtwarzać frazy w czasie rzeczywistym. Co to dokładnie oznacza?
Muzyk sam tworzy rozbudowane, eksperymentalne formy muzyczne, łącząc współczesne dźwięki z brzmieniami instrumentów pochodzących czasem nawet sprzed kilku tysięcy lat lub zrobionych ze śmieci, a cała muzyka powstaje na żywo przy widzach, bez wykorzystania wcześniej przygotowanych fraz, czy loopów.


fot. Marcin Szpądrowski

fot. Bartłomiej Chłąd

Aktualnie Tomasz Drozdek pomiędzy próbami z MUMIO
do nowego spektaklu, koncertami z zespołem Makabunda
i tysiącem innych zajęć, skupia się na wydaniu płyty swojego solowego projektu T.ETNO. I to płyty bezprecedensowej, bowiem będzie to jego instrumentalny elektro-etno live-act wydany na płycie DVD. Dodatkowym smaczkiem jest fakt,
że każdy może zostać współprducentem i jednocześnie właścicielem jego płyty, włączając się wprojekt crowdfundingowy na portalu MYSEED.PL.

Crowdfunding to wciąż jeszcze nowy w Polsce sposób finansowania społecznościowego. Opiera się on na prostej zasadzie – ktoś ma ideę, prezentuje ją potencjalnym odbiorcom, a ci z góry mogą kupić produkt, wpłacając za niego pieniądze na specjalnie w tym celu stworzone konto. Jeśli zostanie zgromadzona lub przekroczona założona kwota pomysłodawca otrzymuje zgromadzone środki na realizacje swojego zadania i produkt, w tym przypadku płyta, trafia do właścicieli. Jeśli się to nie uda pieniądze wracają do wpłacających.


fot. Tomasz Drozdek

Aby zostać współproducentem i właścicielm płyty T.ETNO należy wejść na wspomniany portal MYSEED.PL, znaleźć projekt „T.ETNO – świat dźwięków, dźwięki świata”, na dole strony wybrać bonus(y), zapłacić i czekać na szczęśliwe zakończenie projektu. A to
w przypadku Drozdka jest raczej pewne, bo jego przedsięwzięcie już uzyskało ponad 90% wsparcia, a do zakończenia projektu zostało jeszcze 12 dni. Zanosi się więc na znaczne przekroczenie minimalnej założonej kwoty.

Bezpośredni link do strony projektu: http://myseed.pl/project/show/t-etno-wiat-d-wi-k-w-d-wi-ki-wiata.html

Strona internetowa muzyka: 
http://tomaszdrozdek.info/
  
MUMIO wspiera projekt Drozdka: http://www.youtube.com/watch?v=ez-6t012rdw

Etno hip-hop w wykonaniu muzyka: http://www.youtube.com/watch?v=OEpnTrVAB5o