Śląski zespół Jorgusie

Nasz zespół powstał w 1983r. Od tamtego czasu tworzymy i śpiewamy śląskie piosenki, które
w humorystyczny sposób opowiadają o życiu, obyczajach i zmianach zachodzących wokół nas. Sami nagrywamy swoje piosenki i produkujemy do nich teledyski.  Nasze programy to: Koncerty po śląsku, Śląskie szlagiery, Tradycyjna Śląska Biesiada, Karczma piwna i Babski comber. Bawimy się tym co robimy
i cieszy nas kiedy publiczność bawi się razem z nami.

Obecny skład zespołu:

Jerzy Moskała

Grażyna Górecka

Marcin Moskała 

 

 

Nasze główne propozycje estradowe to:

KONCERTY PO ŚLĄSKU

Jest to najbardziej lubiana przez nas forma występu. Wykonujemy wtedy śląskie szlagiery, czyli piosenki po śląsku głównie naszego autorstwa, ale też znane piosenki biesiadne z naszego regionu. Preferujemy również piosenki kabaretowe i opowiadamy  dowcipy. Cały koncert  oczywiście  jest prowadzony w gwarze śląskiej i jest miłym spotkaniem z publicznością.Czas trwania ok 1,5 godz.

 

                                              

                                             Dziyń do bani      Śląskie zwyczaje

 

 

ŚLĄSKIE SZLAGIERY

Tym, którzy lubią śląską gwarę i śląskie piosenki może się podobać program, w którym jest mało gadania zaś dużo grania. Właśnie to główna cecha koncertu na który składają się stare i nowe piosenki po śląsku, a to oznacza  około 1,5 godziny dobrej zabawy.

 Wszystkie smutki niechaj zginą      Miss familoków

 

 

 

TRADYCYJNA ŚLĄSKA BIESIADA

Ta właśnie biesiada jest programem, w którym nawiązujemy głównie do starych znanych i lubianych śląskich piosenek, regionalnych porzekadeł ,którą  prowadzą Grażyna Górecka i Jurek Moskała. Jest ona wypełniona konkursami, kawałami, a przede wszystkim wspólnym śpiewem z uczestnikami biesiady. Czas trwania około trzech godzin i w zależności od potrzeb możemy ją skrócić lub wydłużyć.

 

KARCZMA PIWNA

Karczma piwna jest imprezą, która w zależności od grupy zawodowej dla której jest organizowana i regionu Polski, gdzie się odbywa przybiera różne formy, dlatego dla każdej z nich opracowujemy osobny scenariusz uzgadniając wszystkie jego szczegóły z organizatorami pod względem repertuarowym, jak i merytorycznym. Ogólnie znane piosenki biesiadne, śląskie szlagiery,kawały, konkursy, zabawy, wspólny śpiew i wesoły nastrój gwarantują niezapomniane przeżycia uczestnikom karczmy piwnej.

 

BABSKI COMBER

Babski comber to  specyficzna impreza na której z reguły bawią się same Panie, a robią to chętnie i doskonale. Wesołość, różnorodny program tzn.piosenki biesiadne i znane piosenki muzyki rozrywkowej to podstawa. Oczywiście przeprowadzamy konkursy i zabawy, opowiadamy dowcipy, a przede wszystkim wciągamy do wspólnego śpiewu. Każdy babski comber to wulkan emocji. Program często kończy się tańcami, a czas trwania jest do uzgodnienia.

 

KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK

Swojskie brzmienie i specyficzny klimat autorskich pastorałek przeplatanych znanymi tradycyjnymi kolędami,to krótka charakterystyka naszych koncertów. Sale koncertowe, domy kultury, galerie, aule i oczywiście kościoły, to miejsca w których najczęściej koncertujemy. Przykładem jest Żywa Szopka u Franciszkanów w Tychach, gdzie przez 10 dni corocznie od 15 lat można nas tam spotkać i posłuchać.

 

 

 

Autorem tekstów i muzyki zamieszczonych utworów
jest Jerzy Moskała.

Kontakt z zespołem: 601 47 47 98

pytania@jorgusie.pl        Jorgusie.pl


Teledyski:

Teledyski zrealizowane dla programu "A nom sie to podobo" w Telewizji TVS
FAMILIJNE BIESIADY
A ŁONEGO JO
MIĘDZY BUTEM A BUTEM
CZY SIE NOM PODOBO

 

HISTORIA ZESPOŁU:

Śląska kapela Jorgusie została założona w 1983 roku przez jej lidera Jerzego Moskała będącego twórcą muzyki, autorem tekstów, aranżerem, multiinstrumentalistą
i wokalistą w jednej osobie. Nietypowość i zjawiskowość tej formacji wynikająca z wizerunku, instrumentarium (banjo, bałałajka i gitara) tekstów piosenek, a przede wszystkim sposobu ich wykonania, spowodowała pasmo sukcesów. 

Zespół zdobył nagrody grand prix w Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel i Orkiestr Podwórkowych w Przemyślu, w Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki w Tychach, Festiwalu Kapel i Orkiestr Podwórkowych w Sławkowie, jak również Przeglądzie Kabaretów w Warszawie i wielu innych. Jest to jedyna kapela ze Śląska, której członkowie wystąpili na I Kongresie Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. 

"Jorgusie" nagrali wiele materiałów dla rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach oraz Programu Pierwszego Polskiego Radia w Warszawie, a dla programu TVP1 zrealizowali cztery wideoklipy. Wzieli udział w programie TVP1 "Kawa czy herbata"i w programie dla dzieci "Budzik". Kapela zaprezentowała się również w programie "Estrada dla wszystkich” w Telewizji Polsat.

Wraz z Radiowym Klubem Masztalskich nagrywali audycje na potrzeby programu Pierwszego Polskiego Radia "Lato z radiem". Mogą poszczycic się również prowadzeniem koncertu na katowickim rynku razem z Jerzym Owsiakiem. Jerzy Moskała został zaproszony przez samego Piotra Skrzyneckiego

do współprowadzenia benefisu Andrzeja Afanasjewa, który miał miejsce w Knurowie, gdzie podczas wspólnego programu zaprezentowała się krakowska Piwnica pod Baranami i Śląski Kabaret u Jorgusia. Do tego kabaretu byli zapraszani znani artyści: Jerzy Filar, Leszek Wójtowicz, Andrzej "Toluś" Skupiński, Arkadiusz Dera, Bogdan Kalus, Jerzy Ciurlok, Aleksander Trzaska, Lucjan Czerny, Kabaret "Długi", Edward Kozak oraz Jerzy Cnota. Jurek Moskała koncertował także wspólnym programem razem z Józefem Skrzekiem. 

Jorgusie niejednokrotnie byli twórcami i współorganizatorami festiwali, przeglądów i różnych akcji.  Akcję sadzenia Drzew Dobrej Woli rozpoczął Arcybiskup Damian Zimoń sadząc pierwsze drzewo w Ogrodach Kurii Metropolitarnej w Katowicach i ówczesny Prezydent Katowic Henryk Dziewior. W sumie zostało posadzonych 107 drzew, z czego warto wymienić te, które posadzone zostały przy asyście noblistów nieopodal zabytkowej Radiostacji w Gliwicach
i Strefy Ekonomicznej w Żorach, oraz na lotnisku Muchowiec w Katowicach. 

Kolejnym przedsięwzięciem podjętym przez zespół było zorganizowanie Festiwalu Twórczości Wszelkiej z Radiem Katowice, stworzenie cyklicznego programu radiowego "Na Śląsko Nuta" dla Radia Plus, a także wykreowanie programu rozrywkowego "Między młotem a kowadłem" oraz "Śląskiej Kuźni Talentów" w TVP Katowice i projektu "Czarna Perła" dla Telewizji TVS. Jorgusie redagowali cztery strony dla Tygodnika "Echo" , którego redakcja ma swą siedzibę w Tychach. Współpracowali też z browarem Tyskim koncertując kilkadziesiąt razy rocznie.

Obecnie nadal tworzą piosenki we własnym studiu nagrań i produkują do nich teledyski.
Biorą również udział w programach Radia Katowice, Radia Piekary, Radia Fest i rozgłośni internetowych. Bywają gośćmi na Śląskim Kabaretonie w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Ich ostatnio zrealizowanym pomysłem jest Tradycyjna Śląska Biesiada w ramach Projektu Stacja Śląsk przy Stowarzyszeniu Dziedzictwo Kultury. Są równiez pomysłodawcami Telewizji Polonijnej Tv Culture ,Gazety Polonijnej "Kulturalna Polska" i Śląskiej Piwnicy Artycha.Wydali cztery śpiewniki, trzy kasety magnetofonowe i pięć płyt z własnymi utworami. Ostatnia z nich nosi tytuł "Trza se radzić".