Zbigniew Roth

Jest autorem, kompozytorem, poetą o długoletnim 55 – letnim stażu autorskim, członkiem Polish American Poets Academy z siedzibą w Nowym Jorku USA, Członkiem Honorowym Grupy Literacko-Dramatycznej im. Przerwy - Tetmajera w Chicago USA, Członkiem Honorowym Koła 83 Podczerwone w Chicago USA.

Pisze i publikuje zarówno na blogach i stronach www w Polsce (np.www.naszaklasa.pl- gdzie odnosi widoczne sukcesy ponieważ jego poezja cieszy się tam dużą poczytnością) jak i poza granicami kraju np. w Kanadzie (www.zaoceanem.za.pl), w Chicago USA. Ma swoje osiągnięcia zarówno w poezji jak i w muzyce . Pisze i komponuje od 1957 roku ale publikować swoja twórczość w formie kaset a potem płyt CD zaczyna w 1994r po zdobyciu przez jego podopieczne dzieci z Dziecięcego Zespołu Wokalnego "ATO MY" Srebrnego Aplauzu
( kilkakrotnego zwycięscy Wojewódzkich Przeglądów Piosenki Dziecięcej w Poznaniu), którego repertuar stanowiła piosenka dziecięca jego autorstwa. Jednym z ważnych i zauważalnych jego sukcesów jest debiut młodej obiecującej wokalistki Ewy Kryza publikującej na portalu Radyjek Internetowych dziesięć piosenek z jego tekstami, z których trzy zajmują pierwsze miejsca na Radiowej Liście Przebojów jak i na TOP Liście m3.wp.pl.

ZBIGNIEW ROTH - Poeta, autor, kompozytor, pedagog Członek Polish American Poets Academy, autor tekstów i muzyki piosenek o różnorodnej tematyce i przeznaczeniu. Stypendysta Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego z siedzibą w Poznaniu w dziedzinie kompozycji piosenki estradowej. Od 1986 r. odnosi sukcesy w Ogólnopolskich Konkursach Piosenki Dziecięcej w Koninie. Prowadził Zespół Dziecięcy „Koci Klub”. W 1987 r. Justyna Kubiak, solistka zespołu, wygrywa Wojewódzkie Eliminacje Konkursu Piosenki Dziecięcej i Tańca oraz bierze udział w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki i Tańca „Konin’87”. W 1988 r. Mirek Michalak, solista zespołu, zwycięża w kolejnym Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Dziecięcej w Poznaniu
w kategorii solistów młodszych i bierze udział w I Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Sopot’88”. Prowadził Międzyszkolny Dziecięcy Zespół Wokalny
„A TO MY”. Szczególnie obfity w sukcesy był rok 1992. W najstarszej kategorii wiekowej Wojewódzkiego Przeglądu Piosenki Dziecięcej w Poznaniu solistka zespołu Anna Polowczyk zajmuje I miejsce, otrzymując nominacje do uczestnictwa w XII Festiwalu Piosenki i Tańca „Konin’92”. Karolina Moczyńska i Anna Sieg, solistki zespołu, zdobywają dwa wyróżnienia.
W 1993 r. Anna Polowczyk, podczas kolejnego Festiwalu Piosenki i Tańca „Konin’93”, zdobywa Srebrny Aplauz. Autor hymnów (pieśni) takich instytucji i organizacji jak TKKF, PZK, PZW i Szkół Podstawowych w Poznaniu. Autor śpiewanego w ramach repertuaru Zespołu Reprezentacyjnego Wojsk Lotniczych „Eskadra” w Poznaniu utworu pt. „Dylemat Kaprala”. Muzyczna twórczość prezentowana była również na antenie Polskiego Radia, Radia Obywatelskiego i Radia RMI FM w Poznaniu. Odnosił sukcesy na radiowych listach przebojów piosenki dziecięcej. Brał udział w audycji telewizyjnej Telewizji Regionalnej TVP3 w cyklu „Ludzie i ich pasje”.

Opinie o nim wydane przez instytucje i osoby profesjonalnie pracujące w dziedzinie Kultury :

Zbigniew Roth od 1957 roku zajmuje się działalnością w dziedzinie kultury. Przez te lata jako aktywny działacz i animator życia kulturalnego naszego województwa jest zawsze widoczny.
Jan Stryjski Dyrektor Wydziału URZĄD WOJEWÓDZKI W POZNANIU Wydział Kultury i Sztuki

Ma Pan dużo ciekawych inwencji kompozytorskich, a Pana muzyka i słowa przemawiają do serc wszystkich odbiorców tych, tych najmłodszych i najstarszych. Piosenki Pana są łatwo uchwytne, proste, o bogatej treści na różne okazje i szybko wpadają w ucho.
prof. Irena Szulc-Kruk pedagog Zespołu Szkół Muzycznych Nr 2 oraz członek Jury Ogólnopolskiego Festiwalu Solistów i Zespołów Rozrywkowych Szkół Muzycznych Jako pedagog Studium Piosenkarskiego.

Uważam, że kompozycje p. Zbigniewa Roth mogą pozytywnie służyć wzbudzaniu zainteresowania wśród dzieci śpiewaniem i problematyką muzyczną
Przemysław Basiński Kierownik sekcji piosenkarskiej ZSM - Poznań

Komponowane przez Zbigniewa Roth piosenki nie tylko podobają się dzieciom, ale są także przydatne w nauczaniu muzycznym. Ciekawa tematyka utworów, których bohaterowie są znani dzieciom z bajek telewizyjnych (Alf, Smurfy, Kot Filemon) powodują, iż przemawiają one do młodszych odbiorców i mogą stanowić pomoc w nauczaniu umuzykalnienia i rytmiki. Ze względu na bogactwo materiału muzycznego i tekstowego, piosenki te mogą być wykorzystane
w nauczania muzyki w szkołach podstawowych.

mgr Liliana Nyka wicedyrektor Państwowa Podstawowa Szkoła Muzyczna Nr 1 im. Henryka Wieniawskiego Poznań

To naprawdę wspaniałe, że istnieją tacy ludzie jak Pan. Osoby, dla których praca nie jest wysiłkiem, ale przyjemnością. Osoby, które tworzą z prawdziwej potrzeby serca. Dziękuje Panu również za zaangażowanie w działalność charytatywną na rzecz dzieci specjalnej troski.
Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Dyrektor Biura do Spraw Społecznych, Kultury
i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Iwona Burszta-Kubiak

Aktualnie od stycznia 2012 do kwietnia 2012 przebywał w Chicago w USA gdzie odbył szereg spotkań autorskich. Kolejne Koło Chicagowskiej Polonii przyjęło jego na swojego Honorowego Członka. Udzielił kilku wywiadów w tym największemu Polskiemu Radiu „Wietrznemu Radio”
w Chicago a na zakończenie pobytu miał wywiad w Polskiej Telewizji Polvision w Chicago youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=I9J6wpZh8dU , należy do 25 znaczących autorów Wydawnictwa DSP Chicago youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=sHdpGCcAx5k . Zyskał sympatię dzieci Polonii bawiąc swoją piosenką autorską przykład : youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=abkZCR2WMy4

Nagrodzony podczas swojego pobytu w USA symbolicznym „Diamentowym Piórem”
za całokształt twórczości a szczególnie tej publikowanej w intrenecie na blogach i portalach takich jak Nasza Klasa ofiarowanym przez Polonijnych Fanów jego poezji.

Utwory wykonawcy:

Deszczowy miś
Ruda kitka
Przez próg nadziei
Kocham więc kochaj
Wielko chyca
Zrzucam swe ciało